O statie de incarcare WiBotic wireless/autonoma aterizeaza in SUA

O statie de incarcare WiBotic wireless/autonoma aterizeaza in SUA

Publicat de Sziki Alexandra pe data de 07. 08. 2020., 13:24:13

  • Distribuie:

WiBotic tocmai a anuntat ca a primit aprobarea FCC pentru tehnologia sa de incarcare wireless a dronelor care ofera pana la 300 de wati putere dispozitivelor echipate. Aprobarea este prima de acest fel, permitand robotilor si dronelor mobile sa fie incarcate wireless.

 

Acest lucru permite dronelor si altor roboti sa se incarce de la cativa centimetri distanta de transmitator. De asemenea, sistemul monitorizeaza nivelul bateriilor pentru a se asigura ca sunt incarcate fara a provoca daune, mentinand dronele in aer mai mult timp si reducand timpul de intretinere.

 

Luna trecuta, WiBotic a reusit sa obtina 5,7 milioane de dolari in finantarea din seria A pe care o foloseste pentru a-si extinde tehnologia de incarcare wireless. Runda de finantare a inclus investitorii Junson Capital, SV Tech Ventures, Rolling Bay Ventures, Aves Capital, The W Fund si WRF Capital.

 

Ben Waters, CEO-ul WiBotic a impartasit urmatoarele informatii cu publicul:

„Aprobarea FCC nu este doar o realizare pentru echipa noastra, ci si pentru clientii nostri si pentru industrie. Anterior, au fost aprobate pentru utilizare la scara larga numai telefoanele celulare de mica putere si incarcatoarele electronice mici sau incarcatoarele de vehicule electrice de mare putere. WiBotic ofera acum o solutie care permite intregii industrii de automatizare sa profite de revolutia puterii wireless. Pe masura ce industria continua sa creasca, robotii si automatizarea in general se confrunta cu mai multe reglementari si cerinte mai stricte de siguranta si emisii. Suntem incantati sa ajutam intreprinderile sa rezolve unele dintre aceste probleme, deoarece implementeaza rapid flote autonome mai mari."

 

Solutia wireless de la WiBotic implica o flota de drone care este echipata cu bobine de incarcare fara fir care primesc energie atunci cand sunt aterizate pe o statie de baza. Acest lucru inlatura necesitatea unei persoane care sa inlocuiasca bateriile sau nevoia dronei de a fi echipata cu contacte de incarcare. Pe masura ce drona aterizeaza, de asemenea, impartaseste informatiile despre baterie si permite o incarcare lenta sau rapida pentru a incepe.

 

 

WiBotic vizeaza industriile pentru constructii, inspectie, agricultura, securitate, livrare si exploatare miniera, folosindu-si tehnologia pentru a permite dronelor sa fie in aer mai mult timp si sa le permita sa fie incarcate in orice conditii.

 

Waters a adaugat urmatoarele:

„Aprobarea FCC este o realizare majora, reprezentand mii de ore de dezvoltare si testare a produselor. Ingineria proiectarilor WiBotic pentru a se conforma cerintelor FCC a fost o sarcina non-banala. Sunt extrem de mandru de echipa noastra si recunoscator ca am realizat aceasta etapa alaturi de toti cei de la WiBotic.”Dronisos si Parrot isi unesc fortele pentru a explora automatizarea dronelor

Actualizari la aplicatia DJI Fly: Setari avansate ale gimbalului, stabilitate imbunatatita


👉 Magazin - Dronshop.ro 👈


Articole legate


Articole recomandate


Categorii


Etichete


DronshopDJI Oradea ARSDJI Oradea EnterpriseDJI Oradea Agricultura

K-Index

K-Index